Historie klubu TK Start Praha – Topolka

Předchůdce klubu TK Start Praha byl klub LTC Podolí. Zprávy o pronájmu hřiště (dvorců ) přímo od Jedličkova ústavu se datují až do roku 1935.

Od roku 1952 v rámci organizace socialistické tělovýchovy vytvořena tělovýchovná jednota TJ Start Praha – Výrobní družstva a tenisový oddíl této jednoty. Sídlo a vedení jednoty bylo na Střeleckém ostrově. Tenis byl jedním ze 7 oddílů jednoty.

Prvním předsedou byl Dr. Falada a hospodář p. Voženílek. K dispozici bylo 6 dvorců, dřevěný objekt klubovny a šaten. Klub od začátku patřil ke klíčovým pražským tenisovým klubům, a to zejména počtem členů a úrovní závodního tenisu.

Od roku 1974 byl předsedou Ing. Karel Perlík. Závodní tenis se dostal až na úroveň Národní ligy. V rámci tělovýchovných jednot se tenisový oddíl účastnil bohatého mezinárodního styku s „družstevními“ tenisovými kluby z Polska, Maďarska, Rumunska, kde byl družstevní tenis na reprezentační úrovni.

V roce 1980 provedena generální stavební rekonstrukce oddílu. Dodavatelem byla firma Armabeton Praha. Byly vybudovány nové dvorce, oplocení, nový objekt klubovny a šaten, bazén. Novým předsedou se stává Ing. Stanislav Burian.

V roce 1982 se konal historický třítýdenní zájezd klubu do Francie – družební klub z Colomiers.

V roce 1990 se předsednictví ujímá Ing. Michal Perlík. Po volební valné hromadě v únoru 2013 byl výborem klubu jednohlasně zvolen předsedou na příští čtyři roky. V roce 2017 byl členskou schůzí zvolený nový výbor, předsedou se stal Mgr. Stanislav Burian.

V roce 1990, vzhledem ve vazbě na sametovou revoluci, začíná boj o pozemky, protože vznikl záměr všechny pozemky využit pro dostavbu Jedličkova ústavu. Nakonec po intervencích různých osobností ze záměru sešlo. Následně legalizován nájemní vztah a podepsána platná stávající smlouva o pronájmu pozemků s MHMP. Objekt klubu je zapsán jako vlastnictví TK.

V roce 1991 byla postavena první nafukovací tenisová hala, tři roky na antukovém povrchu, v roce 1994 vybudován umělý povrch. Od roku 2000 provedena rekonstrukce haly, zakoupena nová, tříplášťová komfortní hala dodavatele ESA Interplan.

V roce 1995 začal proces odtržení se od TJ a osamostatnění se. Z TK se stává samostatný sportovní právní subjekt. Proces byl ukončen v roce 1997, kdy vznikl TK Start Praha – Topolka. Nový klub se stal jedním z největších tenisových klubů v Praze s výkonnostním závodním tenisem a počtem všech členů převyšujícím tři sta.

V roce 2004 vybudována částečná nástavba dalšího podlaží klubovny a letní terasa s krásným výhledem na Vyšehrad.

V klubu vyrostla řada velmi úspěšných hráčů. V posledních letech například Fedcupová reprezentantka a stříbrná olympijská medailistka Lucie Hradecká, Marek Michalička, 250. hráč na okruhu ATP, Filip Hanzík, účastník světové Univerziády v Koreji, Stanislav Burian, dvojnásobný medailista z MČR, Eva Rutarová mistryně ČR žen a řada dalších. Velmi úspěšní jsou senioři, kteří pravidelně obsazují medailová umístění na MČR svých věkových kategorií. Družstvo dospělých TK Start Praha – Topolka je řadu let pravidelným účastníkem soutěží 1. a 2. Ligy, od roku 2008 vždy v soutěži 1. Ligy.

V současné době má klub 6 antukových dvorců a 2 dvorce s umělým povrchem – umělá antuka, 2 cvičné stěny. V zimě jsou provozovány dvě přetlakové haly – 2 antukové dvorce a 2 dvorce s umělou antukou. Součástí areálu je hlavní objekt s klubovnou, sociálním zázemím, kanceláří a kantýnou pro členy klubu. V areálu je bazén s čističkou vody a travnatá plocha pro odpočinek a relaxaci. Na střeše objektu je vyhlídková zastřešená terasa s možností posezení a krásným výhledem na dvorce, údolí řeky Vltavy a Vyšehrad. Pro nejmenší návštěvníky je v provozu nově vybudované pískoviště se skluzavkou a houpačkou.

Provozní doba letní sezony je dle klimatických podmínek v období cca 15.4. – 15.10. od 7.00 hod do setmění.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek